خرید اکسیژن ساز

اکسیژن ساز چیست؟

اکسیژن ساز یکی از دستگاه های  تجهیزات پزشکی و یک مولد اکسیژن می باشد و از آن در بیمارستان ها یا در خانه ها برای تولید اکسیژن مصرفی بیماران استفاده می شود.

افرادی که گرفتار برخی مشکلات تنفسی از قبیل COPD ، آسم، پنومونی، فیبروز کیستیک، بیماری ریه یا آپنه خواب می باشند بسیار مناسب است.

کارکرد این دستگاه برای دنیایی که با معظل آلودگی هوا درگیر است و بیماری های تنفسی در شهرهای بزرگ رو به افزایش می باشد محصولی مناسب  به حساب می آید.

این دستگاه برخلاف کپسول های اکسیژن نیاز به شارژ شدن ندارد و هوای محیط را میگیرد و به صورت اکسیژن با خلوص ۹۷ درصد در اختیار بیما قرار می دهد.

اکسیژن سازها با جذب نیتروژن می توانند به عنوان جایگزینی برای سیلندرهای گاز فشرده(کپسول های گاز) استفاده شوند. این دستگاه نیتروژن هوا را جذب کرده و ۹۰-۹۷٪ اکسیژن برای هوای اتاق تولید می کند.

اکسیژن سازها با جریان الکتریکی کار می کنند، بنابراین با قطع برق تولید اکسیژن نیز قطع می شود بنابراین باید برای بیمار نیازمند به اکسیژن حتما یک ژنراتورآماده به کار یا یک سیلندر گاز فشرده در دسترس باشد.

کنسانتره های اکسیژن پزشکی خانگی در اوایل دهه ۱۹۷۰ اختراع شدند و تولیدات این دستگاه ها در اواخر دهه ۱۹۷۰ افزایش یافت. قبل از آن اکسیژن درمانی در منزل با سیلندرهای اکسیژن انجام می شد و این سیلندرها نیاز به پر کردن مکرر داشتند. با ورود اکسیژن سازها به بازار تجهیزات پزشکی تحول بزرگی در اکسیژن درمانی ایجاد شد.

چرا اکسیژن در سلامت افراد با اهمیت است؟

اکسیژن یکی عناصر شیمیایی جدول مندلیف با نشان O و عدد اتمی ۸ می باشد. از آنجا که تقریبا ۷۰ درصد وزن بدن انسان را آب تشکیل داده است و عناصر اصلی آب هم شامل اکسیژن و هیدروژن می باشد، می توان نتیجه گرفت که دریافت اکسیژن از محیط، برای سلامت و تنفسی راحت بسیار ضروری می باشد.

اکسیژن از طریق مویرگ هایی که در شش ها وجود دارد جذب شده وارد رگ های اصلی خون می شود. بخشی از این اکسیژن صرف بافت ها و ماهیچه های بدن شده بخشی از آن به مغز برده می شود و مقداری از آن هم صرف خود بافت های خونی می گردد. تمام فعالیت های بدن برای انجام شدن نیاز به اکسیژن دارند، در نتیجه می توان به اهمیت اکسیژن در بدن پی برد.

نحوه کار اکسیژن سازها چگونه است؟

درصد نیتروژن در هوا خیلی بیشتر از اکسیژن است. چیزی حدود۲۱ درصد اکسیژن و ۷۸ درصد نیتروژن و ۱ درصد گازهای دیگر در هوا وجود دارد. در فشار زیاد ، زئولیت متخلخل، به دلیل سطح زیاد و خصوصیات شیمیایی ، مقدار زیادی نیتروژن را جذب می کند.  به زبان ساده تر سطح زئولیت این خاصیت را دارد تا نیتروژن هوا را به خود جذب کند و این درحالیست که اکسیژن می تواند به راحتی از آن عبور کند.

در نتیجه هرچه کیفیت زئولیت در دستگاه اکسیژن ساز بهتر باشد فیلتر اکسیژن با کیفیت بهتری انجام می‌شود.

از آنجا که اکسیژن درمانی فرایند تبدیل هوای محیط به اکسیژن خالص می باشد بنابراین خلوص دستگاه اکسیژن ساز اولین مزیتی است که به ذهن بیمار می رسد. همانطور که پیش تر به آن اشاره شد منظور از خلوص اکسیژن جدا کردن ناخالصی های موجود در هوا مانند نیتروژن و سایر گازهای موجود در آن است.

اکسیژن سازهای پزشکی منبع اکسیژن مقرون به صرفه ای را فراهم می کنند این دستگاه ها، اکسیژن خالص را از روش جذب مولکولی، از هوا جدا می کنند و پس از مرطوب کرن اکسیژن، آن را جهت استنشاق در اختیار بیمار قرار می دهند و از آنجا که بیمار می تواند افت کیفیت در خلوص اکسیژن را در نمایشگر دستگاه ببیند، با خاطری آسوده از دستگاه استفاده می کند.

این دستگاه به ویژه در نقاط دور افتاده یا غیرقابل دسترس و همچنین در بیمارستان های نظامی که دور از مراکز درمانی مجهز هستند، بسیار مفید است.

چرا باید از اکسیژن ساز ها استفاده کنیم؟

از اوایل سال ۲۰۰۰ ، تعدادی از شرکت ها اکسیژن ساز قابل حمل را تولید کرده اند. به طور معمول ، این دستگاه ها معادل یک تا پنج لیتر در دقیقه جریان اکسیژن مداوم تولید می کنند.

دستگاه های اکسیژن ساز ثابت، تنها قابل استفاده در منزل می باشند ولی برای افرادی که زندگی پر جنب و جوشی داشته و دوست دارند بخشی از زمانشان را به پیاده روی در پارک، گشتن در مغازه ها و هر جابه جایی که خارج از محیط خانه باشد، اختصاص دهند دستگاه های اکسیژن ساز همراه(پرتابل) وسیله ایی بسیار مناسب است.

اکسیژن سازهای قابل حمل معمولاً به یک پریز برق متصل می شوند و برخی از این دستگاه باتری داخلی یا بسته باتری خارجی برای کار در خارج از منزل دارند تا در هنگام قطع برق بتوانند از آن استفاده کنند. اکسیژن سازهای قابل حمل معمولاً می توانند به خروجی DC وسیله نقلیه هم متصل شوند و بیشتر این دستگاه ها با توجه به ویژگی که اخیرا ذکر شد معمولا برای استفاده سرپایی مناسب می باشند.

اکسیژن سازها چه تفاوتی با کپسول های اکسیژن دارند؟

اکسیژن سازها هوای اطراف را گرفته از زئولیت عبور داده و نیتروژن را از آن جدا می کنند و هوایی با اکسیژن ۹۰ الی ۹۷ درصد را به محیط پس می دهند، بدون اینکه نیز به شارژ مجدد داشته باشند.

اکسیژن سازها بسیار شبیه یک واحد تهویه مطبوع عمل می کنند. هوای اطراف را دریافت، آن را تصفیه و متراکم می کنند و به کسانی که سطح اکسیژن خون پایینی دارند، تحویل می دهند. این دستگاه ها گزینه ایی ایمن تر، ارزان تر و راحت تر برای تولید اکسیژن به حساب می آیند.

این امر باعث می شود تا جریان اکسیژن به صورت مداوم، بدون ترس از اتمام اکسیژن، تا زمانی که برق وجود دارد، تولید شود. این مزیت اکسیژن سازهای قابل حمل باعث بهبود تحرک و استقلال کاربر هم می شود.

برخلاف دستگاه های اکسیژن ساز، سیلندر‌های اکسیژن، سنگین هستند و خطرات زیادی را به همراه دارند و اکسیژن مایع آنقدر سنگین و دست و پا گیر است که نمی توان از آن در محیط های بسیار دور استفاده کرد.

افراد نیازمند به اکسیژن به چه روش هایی می توانند اکسیژن مورد نیاز خود را تامین کنند؟
برای بیماری که به اکسیژن درمانی نیاز دارد، دو گزینه اصلی قابل دسترس وجود خواهد داشت؛

۱.مخازن اکسیژن ۲.اکسیژن سازها

مخازن اکسیژن ممکن است گزینه ارزان تری باشند، اما برای انتخاب بین این دو گزینه باید فواید اکسیژن سازها راهم بسنجید. (خصوصاً فواید استقلال و تناسب آن با سبک زندگی خود)

اگر چه هر دو دستگاه اکسیژن به کاربر می رسانند، اما این روش را به طرز بسیار متفاوتی انجام می دهند.

مخازن اکسیژن، یک سیلندر سنگین و پر از اکسیژن هستند که از طریق تنظیم کننده به ماسک یا کانول بینی منتقل می شوند. این دستگاه می تواند قابل حمل باشد اما سنگین است و مقدار محدودی اکسیژن دارد، بنابراین خطر کمبود اکسیژن برای کاربر وجود خواهد داشت.

در حالی که اکسیژن ساز ها همانطور که گفته شد، اکسیژن مورد نیاز را از طریق تصویه هوای اطراف، تولید می کنند در نتیجه خطر کمبود اکسیژن برای کاربر وجود نخواهد داشت. (به شرطی که برق AC /  DC وجود داشته باشد)

دقت داشته باشید این دستگاه فقط در صورت تجویز پزشک باید مورد استفاده قرار بگیرد زیرا اکسیژن درمانی غیرمجاز می تواند خطرناک باشد.

فواید اکسیژن سازها چیست؟

 1. به طور خودکار هوای محیط را دریافت کرده و اکسیژن با غلظت مطلوب را در اختیار بیمار قرار می دهد.
 2. تولید و تحویل اکسیژن را در زمان واقعی تنظیم می کند تا نیاز بیمار را برآورده کند.
 3. سبک، کم حجم و بی صداست و بسیار کاربر پسند است.
 1. دارای بالاترین میزان خلوص اکسیژن است (۹۰ الی ۹۷ درصد اکسیژن خالص)
 1. بر خلاف کپسول های اکسیژن، نیاز به شارژ مجدد ندارد.
لوازم  دستگاه اکسیژن ساز
 1. نبولایزر؛ دستگاهی برای استعمال داروهای استنشاقی است.
 2. ماسک اکسیژن؛ دارای دو مدل اطفال و بزرگسال است و ضد حساسیت می باشد.
 3. سوند نازال اکسیژن؛ برای رساندن اکسیژن اضافه و یا افزایش جریان هوا به بیمار استفاده می گردد.
 4. فیلتر خارجی دستگاه اکسیژن ساز؛هدف استفاده از فیلتر جذب ذرات فوق‌العاده ریز آلاینده است و بعد از هر ۸۰۰ ساعت کار باید تعویض شود.
 5. فیلتر داخلی دستگاه اکسیژن ساز؛ زئولیت ها ماده اصلی در این فیلترها هستند و گاز نیتروژن را ازهوای محیطی جدا کرده  و از مسیری مشخص از دستگاه دفع می­کنند و بعد از هر ۲۰۰۰ساعت استفاده معمولا تعویض میشود.
 6. لیوان مرطوب کننده؛ آب درون لیوان باعث مرطوب شدن اکسیژن خروجی از دستگاه شده و جذب اکسیژن توسط ریه ها را بهتر میکند.
معایب و مزایای استفاده از دستگاه اکسیژن ساز چیست؟

همانطور که می دانیم همه محصولات ساخت دست بشر که ما در زندگی روزمره خود از آن‌ها استفاده می کنیم، دارای مزایای و معایب فراوانیست که در صورت برتری یکی بر دیگری به ترتیب به عنوان (محصولی مفید و کاربردی)  یا (مضر و غیرضروری) از آن ها یاد می شود .اگر بخواهیم در مورد معایب و مزایای این دستگاه را صحبت کنیم می توانیم از   (      خلوص اکسیژن، ارزان ، نامحدود و همیشگی، سازگاری با بافت های قلبی و عروقی، جهت استفاده برای بیماری های تنفسی ) به عنوان مزیت دستگاه و از (صدای دستگاه ) بعنوان معایب آن نام برد.

قابل ذکر است متخصصان داخلی و فوق‌تخصصان ریه معتقدند تجویز اکسیژن به افراد دارای بیماری‌های مزمن  باید با شرایط خاص صورت بگیرد و تا زمانی ‌که وضعیت بیماران دارای بیماری‌های حاد ریوی به درجه خاصی نرسد، نباید برای آنها اکسیژن تجویز ‌شود، در واقع پزشک باید اکسیژن خون افراد را اندازه بگیرد( معمولا این کار با پالس اکسی متر ها انجام می شود) و در صورتی که اکسیژن خون در شرایط لازم برای دریافت اکسیژن باشد، از دستگاه اکسیژن ساز استفاده شود.

از طرفی اکسیژن یکی از سه عامل اشتعال زا در طبیعت می باشد. هنگام استفاده از دستگاه اکسیژن ساز و یا حتی کپسول های اکسیژن باید به این موضوع هم توجه کرد که اکسیژن می تواند به همان اندازه که زندگی بخش باشد، ایجاد خطر هم کند.

اکسیژن خالصی که دستگاه تولید می کند چنانچه در کنار مواد اشتعال زا قرار بگیرد می تواند خطرناک باشد و موجب آتش سوزی یا انفجار گردد. بنابراین باید دقت کرد که دستگاه های تولید کننده اکسیژن (چه اکسیژن ساز و چه کپسول های اکسیژن) از مواد اشتعال زا دور باشند.

نکات کاربردی در اکسیژن ساز

 

 1. دستگاه اکسیژن ساز خانگی فاقد هرگونه باتری و یا سیلندر ذخیره است و صرفا با برق ۲۲۰ ولت و توان ۱۰۰وات کار میکند و به محض قطع شدن برق دستگاه خاموش میشود.
 2. لیوان مانومتر، در قسمت خروجی اکسیژن قرار دارد. اکسیژن خروجی از داخل آن عبور کرده و مرطوب میگردد، بهتر است که آب جوشیده در آن ریخته شده و حدودا هر ۱۰ روز یکبار لیوان و سوراخ های نازل شلنگ داخل لیوان، جرم زدایی شود تا فشار اکسیژن خروجی دچار مشکل نگردد.
 3. این دستگاه فقط در صورت استفاده بیمار اکسیژن تولید میکند. در غیر این صورت اگر روشن باشد هیچ اکسیژنی به هوای اتاق اضافه نمی کند.
 4. دقت داشته باشید این دستگاه برای افرادی که به دلیل بیماری حاد ریوی وابسته به اکسیژن خالص هستند توصیه می شود و برای افراد سالم به هیچ عنوان مناسب نمی باشد.