عمل ابدومینوپلاستی (جراحی زیبایی شکم) چیست؟

نویسنده تیم تولید محتوا 1397/11/07 0 نظر

در سال های گذشته و با پیشرفت هرچه بیشتر علم پزشکی، شاخه ای از این علم با موضوع جراحی های زیبایی به صورت مستمر در حال پیشرفت بوده است. در گذشته انجام عمل های زیبایی در بین مردم رایج نبود و افراد تا زمانی که برای جراحی مجبور نبودند، چنین ریسک هایی را نمی پذیرفتند. اما امروزه با وجود جراحان بسیار کارکشته و ماهر و همچنین کشف و ابداع شیوه هایی کم خطرتر و کارآمدتر، جراحی های زیبایی در بین مردم طرفداران بیشتری پیدا کرده است.

 آیا می دانید ابدومینوپلاستی چیست؟


یکی از انواع جراحی های زیبایی، ابدومینوپلاستی می باشد. این جراحی تحت عنوان جراحی زیبایی شکم و تامی تاک نیز شناخته می شود. به صورت کلی این عمل زیبایی برای افرادی مفید است که، چربی های دور شکم و قسمت های تحتانی شکمشان در فرم نامناسبی قرار گرفته است و یا به صورت افتاده می باشد. سریع ترین راه برای خلاص شدن از این چربی ها، عمل زیبایی ابدومینوپلاستی می باشد. در اصل اولین گروه از افرادی که برای این جراحی مناسب هستند، کسانی می باشند که چربی ها شکمشان به هیچ عنوان با راه های طبیعی از جمله ورزش کردن، از بین نمی رود.
در این مطلب به صورت ویژه به بررسی تمام مراقبت هایی خواهیم پرداخت که افرادی که عمل ابدومینوپلاستی را انجام داده اند؛ باید آن ها را به صورت کامل و مستمر رعایت کنند. پس از هر عمل جراحی برخی از مراقبت ها غیرقابل انکار می باشند و ممکن است در صورت رعایت نکردن آن ها، فرد عمل شده را با خطرات جبران ناپذیری رو به رو کنند. عمل های جراحی زیبایی از جمله ابدومینوپلاستی نیز از این قاعده مستثنی نیستند و بیمار باید حتی قبل از انجام دادن این عمل، در مورد مراقبت های پس از آن، اطلاعات کاملی به دست آورد.


مراقبت های بعد از عمل ابدومینوپلاستی


پس از انجام عمل ابدومینوپلاستی در دوره ای دو هفته ای باید کاملا نسبت به برخی موارد هوشیار باشید. مراقبت های پس از این عمل به صورت مراقبت های رفتاری، مراقبت های تغذیه ای و مهم تر از آن مراقبت های دارویی می باشند. در تمام دسته بندی های گفته شده، باید اطلاعات لازم را به دست آورده و خطرات ناشی از انجام ندادن آن ها را بدانید. دانستن این خطرات به شما کمک خواهد که تحت هر شرایطی این مراقبت ها را جدی گرفته و از انجام دادن آن ها سر باز نزنید. به صورت کلی مراقبت های پس از عمل ابدومینوپلاستی به شرح زیر است:


در دوران پس از عمل یکی از آشنایان خود را در کنار خود داشته باشید که در انجام کارهای شخصی به شما کمک کند. به هیچ عنوان در دو روزه اولیه پس از مرخص شدن، کارهای سنگین و غیر معمول را انجام ندهید.

درد های پس از عمل ابدومینوپلاستی


به طور طبیعی در چند روز اول پس از عمل، دردهای ناحیه شکم و نواحی جراحی شده بسیار زیاد خواهد بود. برای این دوران تمام مسکن هایی که توسط پزشک تجویز شده را به صورت کامل و به میزان صحیح مصرف نمایید. این درد ممکن است در برخی موارد بسیار شدیدتر از حالات عادی باشد که در این صورت به هیچ عنوان نباید به صورت خودسرانه مصرف این مسکن ها را بیشتر کرده و یا نوع آن ها را تغییر دهید. در بیشتر موارد پزشک متخصص برای کاهش دردهای بعد از عمل و تورم های ناحیه شکم، شکم بندها یا گن های مخصوصی را به بیمار توصیه می کند.

آیا ورم شکم پس ازعمل ابدومینوپلاستی طبیعی است؟


توجه داشته باشید که ورم های شکم در طول روز ممکن است متفاوت باشد. معمولا در بیشتر افراد، ورم های صبح بسیار بیشتر از ورم های شب و آخر روز می باشد. اما با این وجود اگر احساس می کنید ورم های شکمتان در حد بسیار زیادی غیر عادی می باشد، حتما این موضوع را به پزشک اطلاع دهید.
در روزهای اول پس از عمل مصرف مایعات خود را بالاتر ببرید. البته این مایعات به غیر از نوشیدنی های کافئین دار، الکل دار و نوشابه می باشد. بهترین مایعات برای این دوران، آب به میزان کافی و آب میوه به صورت کاملا طبیعی می باشد. آناناس و آب آناناس در بین میوه ها، بهترین گزینه برای کاهش تورم های شکم و سریع تر شدن روند بهبودی زخم های جراحی می باشد.
خون ریزی های محل بخیه، باید به مدت 72 ساعت به حداقل خود رسیده باشند. اگر هنوز بعد از این مدت خونریزی های شدیدی دارید، فورا به پزشک برای معاینه محل یا محل های بخیه مراجعه نمایید.

آیا پس از عمل جراحی ابدومینوپلاستی می توان سیگار کشید؟

افرادی که سیگار می کشند، باید حداقل به مدت دو هفته این کار را متوقف کرده و سلامتی خود را پس از عمل جراحی ابدومینوپلاستی به خطر نیاندازند.
برای دفع خونابه های عمل جراحی که هنوز در محل شکم قرار دارند، جراح لوله هایی با عنوان درن را در بدن فرد قرار می دهد. در 2 روز اول پس از مرخص شدن؛ میزان خونابه هایی که از شما دفع می گردد را به صورت کامل یادداشت برداری کنید و در اختیار پزشک خود قرار دهید. این میزان اگر بسیار کم یا بسیار زیاد باشد، باید فورا به پزشک اطلاع داده شود.
در هنگام استراحت و خوابیدن، سر خود را بالاتر از بدنتان قرار دهید. در این حالت حتما باید بدن خود را کمی خم کرده و از صافی کامل سطح بدنتان جلوگیری کنید. میزان خم شدن باید در حدود 10 الی 20 درجه باشد، درجه های بالاتر نه تنها درد را کاهش نداده، بلکه به تشدید آن کمک می کنند.
بهتر است در مدت طول درمان دوهفته ای خود، نمک را به صورت کامل از برنامه غذایی خود حذف نمایید یا مصرف آن را به حداقل برسانید.
در این مدت، سعی کنید غذاهایی هایی را مصرف کنید که هم سبک هستند و هم راحت تر هضم می شوند. از خوردن خوراکی هایی که دستگاه گوارش شما را به زحمت می اندازند، خودداری نمایید. دردهای عمل جراحی ابدومینوپلاستی به صورت طبیعی شدید و غیر قابل تحمل هستند، با مصرف غذاهای سنگین، این دردها را برای خودتان چندین برابر نکنید!
لباسی که در این دوران به تن می کنید بسیار مهم است. از پوشیدن شلوارهایی با کش های سفت و محکم اجتناب کنید. لباس های خنک و نخی بپوشید و اگر در فصول سرد این عمل را انجام داده اید، دمای خانه را به حد معمول برسانید و با پوشیدن لباس های بیشتر به دنبال گرم کردن خودتان نباشید.


کاهش اضطراب های بعد از عمل


این عمل زیبایی با درصد موفقیت بسیار بالایی انجام می شود و معمولا آسیب هایی به دنبال نخواهد داشت؛ با این وجود میزان کمی از نگرانی و اضطراب در دوران پس از عمل جراحی ابدومینوپلاستی کاملا طبیعی است. سعی کنید در طول دوره درمان خودتان، به هیچ عنوان اضطراب نداشته باشید و ذهن خود را به دست افکار منفی نسپارید. هر چه بیشتر به عدم موفقیت در بهبودی خودتان بیاندیشید، طول مدت درمانتان طولانی تر خواهد شد. اگر احساس می کنید استرس و اضطرابتان بیش از حد غیر عادی شده است، مشکل خود را با پزشکتان مطرح نمایید.

افزودن نظر