زانو بند طبی و مزایای استفاده از آن را بشناسیم

نویسنده تیم تولید محتوا 1397/12/11 0 نظر ارتوپدی,

زانو بند طبی و مزایای استفاده از آن را بشناسیم:

بطور کلی زانوبند طبی به منظور پشتیبانی و محافظت از زانو در مقابل آسیب‌های احتمالی استفاده می‌شود. زانو بندهای طبی بسته به منظوری که به جهت آن طراحی شده اند و نیز کیفیت مواد اولیه‌ای که در آنها به کار رفته است، دارای قیمت‌های متفاوتی هستند. بعنوان مثال زانو بندهای طبی که از آنها تنها جهت گرم نگه داشتن زانو استفاده می‌شود دارای پائین ترین قیمت و زانو بندهای ویبره میکرو ماساژ که از آنها برای کاهش دردهای ناشی از آرتروز استفاده می‌شود، به طور معمول دارای بیشترین قیمت هستند. البته زانو بندهایی نیز وجود دارند که برای بیش از یک منظور طراحی شده اند. 

کدام زانو بند طبی برای ما مفید است؟

زانو بندهای طبی را می‌توان بسته به منظوری که جهت استفاده از آن طراحی شده اند به پنج گروه کلی تقسیم بندی کرد.

  • گروه اول از زانوبندهای طبی تنها به منظور گرم نگه داشتن استفاده می‌شوند.
  • گروه دوم از زانو بندها به منظور پیش‌گیری از آسیب‌های احتمالی در هنگام ورزش و یا سایر موارد مشابه ساخته شده اند.
  • گروه سوم از زانوبندهای طبی به گونه ای طراحی شده‌اند که در آنها کشکک زانو به آرامی بر روی قسمت انتهایی استخوان حرکت کند و به این ترتیب از فرسایش آن جلوگیری به عمل آید.
  • گروه چهارم از زانوبندهای طبی به منظور پشتیبانی از زانو طراحی شده اند و بصورت تکیه گاه عمل می‌کنند.
  • گروه پنجم از زانوبندهای طبی، زانوبندهایی هستند که با نام ویبره میکرو ماساژ شناخته می‌شوند، در این دسته از زانوبندهای طبی افزایش گردش خون موجب کاهش دردهای ناشی از آرتروز می‌شود.

بنابراین و با توجه به آنچه که گفته شد می‌بایست با توجه به نوع مشکل و هدف ما برای استفاده از زانوبند طبی نسبت به انتخاب و خرید زانوبند مناسب اقدام کرد.

مزایای استفاده از زانو بند طبی

زانوبندهای طبی از کدام دسته از آسیب ها پیشگیری می‌کنند؟

زانوبندهایی که به منظور محافظت و پیشگیری از آسیب های احتمالی طراحی شده‌اند می‌توانند از آسیب‌هایی به شرح ذیل پیشگیری کنند.

 

الف: رگ به رگ شدن رباط های زانو

رگ به رگ شدن رباط های زانو یکی از آسیب های رایج است که می‌تواند حین ورزش کردن و یا سایر فعالیت‌های بدنی شدید برای ما اتفاق بیفتد. زانو بندهای طبی می‌توانند نقش بسیار موثری در جلوگیری از این آسیب احتمالی داشته باشند.

 

ب: در رفتگی کشکک زانو

در رفتگی کشکک زانو نیز یکی دیگر از آسیب‌های رایج در هنگام ورزش و فعالیت های بدنی است. این آسیب می‌تواند با درد و عوارض ناخوشایند بسیاری همراه باشد. استفاده از زانو بندهای طبی یک روش مفید برای جلوگیری از این آسیب است.

 

زانو بندهای طبی  کدام دسته از دردها را کاهش می‌دهند؟

 

الف) درد در ناحیه تاندون های زانو

درد در ناحیه تاندون های زانو یکی از دردهای شایع در ناحیه زانو است که استفاده از زانوبند طبی می‌تواند به مقدار موثری از شدت آن بکاهد این درد بطور معمول در اثر انجام فعالیت‌های ورزشی و در نتیجه شل و سفت شدن ماهیچه‌ها روی می‌دهد.

 

ب) دردهای پاتلوفمورال

این دسته از دردها در قسمت جلوی زانو احساس می‌شوند. فعالیت‌هایی نظیر پرش از ارتفاع و یا بالا و پائین رفتن از پله‌ها موجب بروز این دسته از دردها می‌شوند استفاده از زانو بند طبی برای تسکین این دسته از درد ها نیز بسیار مفید هستند.

 

پ) دردهای ناشی از آرتروز زانو

آرتروز زانو عارضه ای مزمن و پیش رونده است دردهای ناشی از آرتروز زانو بسیار ناخوشایند و آزار دهنده هستند. این عارضه در اثر از بین رفتن تدریجی غضروف‌های زانو حاصل می‌شود. استفاده از زانو بند طبی ویبره میکرو ماساژ یک راهکار مفید برای مقابله با این درد مزمن است.

 

 

برچسب ها: زانو بند طبی

افزودن نظر