نقش بالش طبی بارداری در سلامت مادران باردار

نویسنده تیم تولید محتوا 1397/12/10 0 نظر ارتوپدی,

نقش بالش طبی بارداری در سلامت مادران باردار

دوران بارداری با چالش های متعددی همراه است و نیاز به مراقبت و دقت بالا در انجام امور مختلف را می طلبد. حفظ سلامتی مادران باردار برای خود و فرزندشان ضروری است. مادران باید بدانند که چه می خورند، از چه مواد بهداشتی استفاده می کنند و کارهای روزانه خود را به چه نحوی انجام می دهند. خواب هم برای این مادران از اهمیت زیادی برخوردار است. چرا که نیاز آن ها به آرامش و خواب کافی و با کیفیت در این دوران بیش از هر زمان دیگری احساس می شود. اما این موضوع به دلیل تغییر در وضعیت بدن و نگرانی برای حفظ سلامت جنین، کار ساده ای نخواهد بود.

پزشکان همیشه توصیه می کنند که مادر به مدت طولانی و بیش از حد معمول در حالت خوابیده قرار نگیرد و بیشتر سعی کند تا بر روی پهلوها بخوابد. همچنین بهتر است که مادر در هنگام خواب در وضعیتی قرار بگیرد که کمترین فشار را به شکم خود احساس کند. زیرا خوابیدن بر روی شکم و ایجاد فشار بر آن، باعث بروز اختلال در گردش خون جنین می شود و ممکن است عملکرد مغز او را تحت تاثیر قرار دهد. پس باید به دنبال یک راه حل جدی و مطمئن بود.

بالش طبی بارداری

نحوه و مزایای استفاده از بالش طبی

یک رختخواب مناسب و راحت، آرامش کافی را برای مادران باردار به ارمغان خواهد آورد. استفاده از بالش طبی برای حفظ سلامت مادر و جنین مفید است. این بالش ها مزایای زیادی را به همراه خواهند داشت و می توان آن ها را در هر وضعیت و حالتی مورد استفاده قرار داد. این بالش ها از گردن، کمر، شکم و مفاصل بدن به خوبی محافظت می کنند و از بروز تنگی نفس و همچنین گرفتگی عضلات بدن به خصوص ساق و ران پا جلوگیری می کنند.

توجه کنید که استفاده از بالش طبی تنها مختص به ماه های آخر بارداری نیست؛ بلکه بهتر است آن را از ابتدای بارداری مورد استفاده قرار داد. این کار باعث می شود تا مادر بهترین حالت برای خواب خود را زودتر پیدا کند و با شرایط و نحوه استفاده از بالش آشنا شود. در نتیجه خواب راحتی را در ماه های آخر تجربه خواهد کرد.

خوشبختانه بالش های بارداری، از انعطاف بالایی برخوردار هستند و جنس رویه و مواد به کار رفته در داخل آن ها اغلب به گونه ای است که قابل شستشو باشند.

چگونگی استفاده از بالش طبی

استفاده از بالش های طبی، خواب راحت بر روی هر سمت بدن را میسر می کند. به عنوان مثال این بالش را می توان در میان دو زانو گذاشت تا درد کمتری در اثر فشار آن ها به یکدیگر ایجاد شود و ستون فقرات در حالتی صاف قرار بگیرد. همچنین می توان آن را در پشت کمر گذاشته و به آن تکیه داد. این کار به کاهش فشار حاصل از وزن جنین بر روی ستون فقرات کمک خواهد کرد.

از طرفی این بالش برای مطالعه و کار کردن با موبایل یا لپ تاپ در حالت خوابیده به مادر کمک می کند. در این وضعیت فشاری به شکم یا سینه وارد نخواهد شد و از این بابت هیچ خطری جنین را تهدید نخواهد کرد.

به علاوه این که بالش را می توان برای رهایی از درد پا نیز استفاده نمود. به این صورت که با قرار دادن آن در زیر پا، خستگی روزانه ناشی از تحمل وزن بدن بر روی پاها، رفع خواهد شد.

نکات قابل توجه برای خرید بالش طبی بارداری

توجه به نوع مواد به کار رفته در بالش و اندازه و ابعاد آن، بسیار مهم است. بالشی که انتخاب می کنید باید سبک باشد تا بتوانید آن را به راحتی مورد استفاده قرار داده و با خود حمل کنید.

بالشی را خریداری کنید تا بلند و کشیده باشد. زیرا استفاده از این بالش ها در وضعیت های مختلفی امکان پذیر است و از گردن و مفاصل ران و زانو به خوبی محافظت می کند. برخی از بالش ها به گونه ای طراحی شده اند که می توان شکم را بر روی آن ها قرار داد. اما نوع دیگری از آن ها به شکل هلالی طراحی شده اند و از سر تا زانوها را پشتیبانی می کنند که البته می توان آن ها را به صورت برعکس استفاده نمود و شکم را بر روی قسمت صاف آن قرار داد.

برچسب ها: بالش طبی

افزودن نظر