واریس و همه آنچه باید درباره آن بدانید

نویسنده تیم تولید محتوا 1397/12/10 0 نظر عروقی - واریس,

علت ایجاد واریس چیست؟

در داخل سیاهرگ ­ها دریچه‌­هایی وجود­ دارد به ­نام دریچه لانه کبوتری­ که یک طرفه است و فقط به سمت قلب باز می­‌شود و­ خون را ازنقاط مختلف بدن به خصوص پاها به سمت قلب می­‌برند. حال اگر این دریچه­‌ها خوب کار­ نکنند و به­‌دنبال ایستادن­‌ها و نشستن­‌های طولانی مدت کار این دریچه­‌ها مختل شود، خون در­سیاهرگ­ ها می­‌ماند و بعد از مدتی پارگی رخ می­‌دهد و­ کار دریچه­‌ها به مراتب بدتر می­‌شود و بیشتر واریس ابتدا در قوزک پا بوجود می‌آید.

یکی دیگر ازعلت­‌های ایجاد واریس زمینه ارثی می­‌باشد که در بعضی خانواده‌ها بطور شایع ­تری واریس دیده می­‌شود.

عوامل ابتلا به واریس

اما از علت­‌های مهم بروز واریس می­‌توان به چند عامل اساسی اشاره کرد:

1. سن: هر چه سن بالاتر می‌رود جداره سیاهرگ سفت­ تر می­‌شود و از­طرفی دریچه­‌های لانه کبوتری ضعیف­ تر شده و خوب کار نمی­‌کنند. در نتیجه واریس ایجاد می­‌شود.

2. بارداری: تغییرات هورمونی در دوران بارداری، افزایش حجم داخل عروقی­ و جریان آهسته­‌تر خون در پاها باعث تشدید و ایجاد واریس در دوران بارداری می­‌باشد.

3. جنسیت: زن ­ها به خصوص در دوران بارداری به علت افزایش وزن و همچنین بعد از یائسگی بیشتر در معرض واریس هستند.

4. چاقی: چاقی نیز یکی از عوامل ایجاد واریس می­‌باشد.

چه کسانی بیشتر در معرض ابتلا به واریس هستند؟

زن ­ها و افرادی که به مدت طولانی ایستاده یا نشسته در یک وضعیت خاص هستند و زنان باردار بیشتر در معرض ابتلا به واریس هستند. از آنجا که چاقی یکی از عوامل ایجاد واریس است، بنابراین بهتر است با داشتن رژیم غذایی مناسب و همچنین تحرک کافی وزن مناسبی داشته باشیم تا از ایجاد واریس پیشگیری کنیم.

عوارض واریس

1. زخم وخونریزی

در محل واریس بخصوص در مناطق تحت فشار مانند قوزک­‌ها ممکن است زخم ایجاد شود و­در محل زخم هم گاهی خونریزی ایجاد می­‌شود.

2. لخته

مهم­ترین و متاخرترین عارضه واریس لخته است که درصورت عدم­ درمان فوری می­‌تواند منجر به آمبولی حاد ریه و حتی منجر به مرگ شود.

تمام بیماران مبتلا به واریس در­صورت تورم یک­طرفه و شدید پا، برای درمان لخته­‌های عمقی باید سریعا به پزشک مراجعه کنند.

 

واریس

3. نارسایی وریدی

یکی از عوارض شایع واریس نارسایی وریدی است که به علت عدم تخلیه کافی خون از اندام تحتانی،­ پاها دچار تورم و ورم می­‌شود. بخصوص بعد از ایستادن و نشستن­ های طولانی مدت.

راه ­‌های پیشگیری از واریس

با انجام دادن ورزش، کاهش وزن، تغذیه مناسب و همچنین نپوشیدن لباس­‌های تنگ، بالا نگهداشتن پاها و انجام خون‌رسانی به پاها، خودداری از ایستادن و نشستن­ های طولانی مدت می­‌توان از ایجاد واریس جلوگیری کرد.

اگر در جایی مشغول به کار هستید و مجبورید که طولانی مدت سرپا باشید، سعی کنید در محل راه بروید یا حداقل انقباضی در عضلات پاها ایجاد کنید تا جریان خون در اندام­‌ها انجام شود. یعنی به طور مکرر وزن بدن را از یک پا به پای دیگر جا به جا کنید تا باعث حرکت خون در عضلات شود.

درمان بیماری واریس

یکی از روش ­ها برای درمان واریس انجام عمل های جراحی به صورت لیزری است که واریس را از بین می­‌برد و البته روش هزینه‌بری می‌باشد.

با رعایت نکردن عوامل بالا امکان بازگشت واریس نیز وجود دارد. روش دیگر استفاده از جوراب واریس است. استفاده از جوراب واریس می­‌تواند از پیشرفت بیماری جلوگیری کند و به بهبود واریس کمک کند.

جوراب واریس­ های دکتر مدی آلمان می­تواند گزینه مناسبی برای درمان واریس حتی واریس­های پیشرفته و سطحی باشد.

قیمت و خرید انواع جوراب واریس

برچسب ها: واریس

افزودن نظر