پرخوری عصبی چیست و چطور درمان می‌شود؟

نویسنده تیم تولید محتوا 1397/12/13 0 نظر

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که هروقت دچار استرس، خشم و اضطراب می شوید به خوردن روی می آورید بدانید که دچار  پرخوری عصبی شده اید.

پرخوری عصبی چیست؟ 

 پرخوری عصبی نوعی اختلال در خوردن محسوب می‌شود که در این اختلال شخص مقدار زیادی غذا می خورد و بعد به صورت عمدی استفراغ کرده و می کوشد که اضافه وزن پیدا نکند. گاهی تکرار این عمل به عوارض جبران ناپذیری مثل ایجاد مشکلاتی در ریتم قلب ، کم آبی بدن و آسیب جدی مری می انجامد.

پرخوری عصبی چه سنی شایع تراست؟

اختلال پرخوری عصبی اغلب بین نوجوانان و یا بزرگسالان جوان شایع است.  با این وجود می تواند در هر سنی بروز کند .اختلال پرخوری عصبی به نام بولیمیا نیز مشهور است. 

 انواع پرخوری عصبی :

پر خوری عصبی شامل دو گروه پرخوری عصبی جبران شونده و پرخوری عصبی بدون جبران می شود. گروه اول بعد از هر وعده غذا خوردن خود را با روش های غلط مثل استفراغ کردن عمدی وادار به تخلیه ی معده می کنند. و گروه دوم بیمارانی هستند که راه های دیگری برای جلوگیری از اضافه وزن استفاده می کنند مثل روزه گرفتن،  رژیم های خیلی سخت  و ورزش های سنگین.

پرخوری عصبی

 دلایل ابتلا به پرخوری عصبی :

تا به حال دلیل واقعی ایجاد اختلال پرخوری عصبی معلوم نیست. ولی عواملی مثل ژنتیک، عوامل فرهنگی و روانی در ایجاد این اختلال بی ثاثیر نیستند. وجود افرد بیمار در یک خانواده ممکن است دیگراعضا خانواده را نیز درگیر این بیماری کند. این اختلال خطرناک در بین زنان شایع تر از مردان  است.

فرد بیمار چه رفتاری از خود نشان می دهد؟

 شخص مبتلا احساس می کند که هیچ کنترلی روی غذاخوردنش ندارد از این رواحساس شرمندگی و گناهکار بودن کرده و سعی می کند این رفتار را از دید دیگران مخفی کند.  در این شرایط شخص سعی می کند تا  معده ی خود را از مواد غذایی مصرف شده پاکسازی کند. این رفتار فقط بعد از مصرف غذا در وعده های اصلی رخ نمی دهد بلکه بعد از خوردن غذا در میان وعده ها حتی به مقدار کم اتفاق می افتد.

آیا افرادی که مبتلا به پرخوری عصبی هستند همیشه اضافه وزن دارند؟

 کسانی که دچار اختلال پرخوری عصبی هستند همیشه از اضافه شدن وزن خود وحشت دارند و این موضوع فکر و ذهن آنها را به طور مداوم به خود مشغول می کند. این افراد معمولا هیچ اضافه وزنی ندارند و وزن آنها  در یک سطح طبیعی و نرمال قرار دارد، افراد خانواده و دوستان فرد مبتلا به پرخوری عصبی گاهن متوجه می شوند که فرد بیمار بعد از غذا خوردن به حمام یا دستشویی می رود.  همچنین تلاش بی وقفه ی این افراد برای پایین آوردن وزنشان توجه دیگران را به سمت آنها جلب می کند.

برخی علائم و نشانه های پرخوری عصبی :

*استفاده ی بیش از حد و نادرست از داروهای مسهل و مدر و تنقیه کردن

*احساس ضعف در مقابل مهار کردن اشتها

*غذا خوردن زیاد تا وقتی درد یا ناراحتی بوجود بیاید

*مصرف داروهای گیاهی و یا مکمل های غذایی کاهش وزن 

*ترس شدید از اضافه وزن 

* خوردن غذاهای زیاد در دوره ی پرخوری، نسبت به وعده‌های غذایی معمولی یا میان وعده ها 

* توجه افراطی به فرم بدنی،  شکل ظاهری و وزن خود

* ایجاد استفراغ های عمدی وانجام دادن ورزش های سخت و طاقت فرسا

آیا رها شدن از اختلال پرخوری عصبی آسان است؟

ظاهرا چیره شدن بر پرخوری عصبی اصلا کار راحتی نمی تواند باشد چون که افراد مبتلا به چرخه ی خوردن و سپس پاکسازی کردن به شدت پای بند به این عادت هستند از این رو شکستن این چرخه اصلا کار راحتی نخواهد بود. مخصوصا اگر دوره ی درمان نادرست و ناقص  انجام شود.

احتمال درمان اختلال پرخوری عصبی چگونه است:

 تحقیقات نشان می‌دهد که حدود یک سوم افراد مبتلا به اختلال پرخوری عصبی بهبود پیدا می کنند،  یک سوم دیگر به همان منوال پیش می روند، یک سوم دیگر نیز با گذشت زمان بدتر می شوند. درمان این افراد فقط به درمان دارویی ختم نمی شود بلکه دوره ی درمان ترکیبی است از مصرف دارو، روان درمانی و اموزش صحیح تغذیه وگروه های حمایتی است. در مواردی انجام مشاوره و خانواده درمانی برای بیماران جوان و کودکان نیاز است. همچنین مرکز مشاوره خانواده رایکو در زمینه استرس مشاوره تخصصی ارائه می دهد. برای حل بهتر این مشکل می توانید به یک روانشناس مراجعه کنید ویا با مرکز مشاوره خانواده رایکو به صورت تلفنی در سراسر کشور در ارتباط باشید.

 برخی عوامل وجود دارد که به افزایش روند اختلال پرخوری عصبی بینجامد مانند:

جنسبت،زنان و دختران بیشتراز مردان و پسران در معرض خطر ابتلا به بولیمیا یا پرخوری عصبی هستند،  افراد در سنین اواخر نوجوانی و اوایل دوران بلوغ بیشتر مستعد ابتلا به پرخوری عصبی می باشند. گاهی کم شدن سروتونین در مغز باعث بروز اختلال پرخوری عصبی می شود.

چه کسانی بیشتر درمعرض خطر هستند؟

افرادی که با مشکلات عاطفی و روانی مواجه هستند بیشتر در معرض خطر ابتلا به بولیمیا قرار دارند.

عواملی که به عنوان محرک در پیشرفت بیماری عمل می کنند :

 عواملی مثل عدم اعتماد به نفس، خود شیفتگی، اضطراب،  افسردگی،  و اختلال وسواس نیز ممکن است به وخیم  تر شدن وضع بیمار ختم شود. تبلیغات سوء برای لاغری و دیدگاه دوستان و اجتماع تمایل افراد به لاغر شدن را افزایش داده و به ویژه زنان جوان  را به سمت پرخوری عصبی سوق می دهد. سخت گیری های بیش  از حد  تغذیه ایی در بین ورزشکاران. مثل دونده ها، کشتی گیران و ژیمناست ها بسیار دیده می‌شود.

پرخوری عصبی در بانوان

عوارض پرخوری عصبی :

_به وجود آمدن مشکلات گوارشی و عادت کردن به مصرف مسهل ها

_ بیماری های لثه و پوسیدگی دندان ها

_ ایجاد افسردگی و اضطراب

_ احتمال اعتیاد به الکل و مواد مخدر

_ مواجهه ی بدن با کم آبی و در پی آن بروز مشکلات پزشکی مثل نارسایی کلیه

_ بوجود آمدن مشکلات قاعدگی

_ بروز مشکلات قلبی،  مثل نارسایی قلبی و نامنظم شدن ضربان قلبی

اشتهای کاذب در پرخوری عصبی :

در گرسنگی عصبی حسی قوی برای خوردن ود دارد که در اغلب مواقع با گرسنگی فیزیکی اشتباه گرفته می‌شود و همین امر باعث می شود که فرد برای رفع این نیاز شروع به خوردن کند. ولی گرسنگی عصبی یک حس ولع ذهنی. است و بیشتر به خاطر شرایط روانی پیش می آید.

 ارتباط استرس و پرخوری عصبی :

وقتی کسی دچار استرس و اضطراب می شود سلول های بدن او به خاطر اینکه بتوانند انرژی خود را تامین کنند به سرعت قند را می سوزانند ، پس طبیعتا قند خون افت کرده و علائمی مثل گرسنگی و ضعف، لرزش بدن و از بین رفتن تمرکز وعصبانی شدن در فرد ظاهر می‌شود در این شرایط است که شخص به خاطر رفع این علائم شروع به خوردن غذا مخصوصا خوراکی های شیرین و پر کالری می کند ، غافل از اینکه این نوع خوراکی ها فقط برای مدت کوتاهی باعث افزایش قند خون می شوند و بعد از کمتر از یک ساعت غول گرسنگی دوباره ظاهر می شود. افرادی که در هنگام استرس درگیر پرخوری می شوند در موقعیت هایی که دچار این حالات می شوند باید یاد بگیرند که تنها راه حل موجود خوردن حجم زیادی خوراکی نیست، و با خوردن حال آنها بهتر نخواهد شد، آنها می توانند از مقدار کمی غذاهای بدن قند استفاده کنند یا به جای خوردن پیاده روی کنند، یا گوش دادن به موسیقی را جایگزین خوردن کنند.

مدیریت استرس و اشتهای کاذب:

افراد  باید بیاموزند که چگونه گرسنگی از روی نیاز بدن را از اشتهای کاذب تفکیک کنند. همه ی ما باید بیاموزیم که در شرایط بحرانی چگونه خشم و اضطراب خود را مدیریت کنیم تا این احساسات بر ما غلبه نکنند. و به راحتی بتوان با اانجام فعالیت هایی مثل تغییر دکوراسیون و یا انجام هر کاری که در آن موقععیت برای فرد جالب باشد و با انجام دادن آن بتواند از حال و هوای خوردن دور شود. زیرا این ولع عصبی برای خوردن باعث می‌شود که بعد از مصرف غذا حال فرد بهتر که نمی شود هیچ  بلکه پس از خوردن مقدار زیادی غذا احساس پشیمانی وناراحتی در فرد ایجاد شده و نهایتا این چرخه تکرار شود و به دنبال آن مشکل اضافه وزن بوجود می آید.

عادات بد غذایی و بیماری :

 همچنین عادات بد غذایی علت بروز بسیاری از بیماری ها مانند ناراحتی های قلبی، سرطان وبیماری های التهابی می شود.

 آیا خوردن راه حل مناسبی برای درمان استرس است؟ 

خوردن به هیچ وجه راه عاقلانه و درستی برای فراراز استرس و اضطراب نیست، وقتی ناراحت و عصبی هستید در قدم اول کمی فکر کنید تا بتوانید برای مقابله با این مشکل راه حل مناسبی کنید. به خودتان اعتماد داشته باشید و عبارت " من می توانم " را به‌طور مداوم با خود تکرار کنید. عبارت من می توانم برای خیلی از افراد در شرایط مختلف مانند یک  معجزه عمل می کند اگر که شما تواناییهای خودتان را باور کنید.

هوشیار باشید تا استرس را از خود ثور کنید:

حواستان به محیط اطرافتان باشد زیرا بسیاری از عوامل محیطی باعث ایجاد استرس می شود که در پی آن پرخوری عصبی خودش را نشان می دهد پس اجازه ندهید محرک های محیطی شما را تحت تاثیر قرار دهند. زمانی که اینگونه محرک های استرس زا را بشناسید خواهید توانست برای مقابله با آنها چاره ای بیندیشید.

 چه موقع باید به پزشک مراجعه کرد؟ 

چنانچه نتوانستید خودتان علائم پرخوری عصبی را کاهش دهید یا کنترل کنید وقت آن رسیده که به پزشک مراجعه کنید ودر اولین فرصت به فکر درمان این اختلال باشید،  زیرا اگر پرخوری عصبی جدب گرفته نشود رو به وخامت گذاشته و زمانی میرسد که کل زندگی شما را تحت تاثیر خودش قرار دهد.

وجود یک همراه برای تسهیل درمان:

 شما برای طی کردن مسیر درمان به کسی نیاز دارید که به او اعتماد داشته باشید،  این شخص می تواند همسر،والدین  و یا دوست شما باشد، این امر باعث می شود شما محکمتر به سوی درمان گام بردارید.

راهکارهایی برای مقابله با پرخوری عصبی :

گاهی اوقات بهره گرفتن از ماساژ درمانی میتواند به شما کمک کند تا استرس و اضطراب ناشی از غذا خوردن را کاهش دهید. امروزه برای درمان بسیاری از بیماری ها طب سوزنی استفاده از طب سوزنی موثر است، ولی تاثیر آن بر کاهش استرس هنوز کاملاً مورد تایید نیست.  انجام حرکات یوگا و مدیتیشن و حتی هیپنوتیزم برای آگاهی  نشانه های بدن برای غذا خوردن و احساس سیری را افزایش دهد و الیته انجام دادن این فعالیت ها به طرز چشمگیری استرس و اضطراب را کاهش می‌دهد.

 مصرف خودسرانه ی مکمل ها و داوهای گیاهی را جدی بگیرید:

 اغلب افرای که دچار اختلال پرخوری عصبی هستند  از داروهای گیاهی و مکمل های غذایی که باعث کاهش اشتها و وزن می شوند به طور افراطی استفاده می کنند، مصرف بیش از حد این داروها و مکمل ها عوارض جانبی فراوانی دارد و حتی ممکن است با سایر داروها تداخل های خطرناکی داشته باشد، قبل از استفاده از اینگونه مکمل ها و داروها حتما با پزشک مشورت کنند.

 حرف آخر :

تغییر سبک زندگی راه دیگری یرای درمان پرخوری عصبی است. سعی کنید در مورد این اختلال مطالعه کنید و آگاهی خود را افزایش دهید،  با شناخت کامل در مورد مشکل خود می توانید توانایی های خود را برای مقابله با آن افزایش دهید. در مورد نحوه ی صحیح تغذیه الزاماً با پزشک متخصص مشورت کنید زیرا خوردن ها و پاکسازی های مکرر ممکن است باعث از دست دادن مواد مغذی و مورد نیاز بدن شده و شما را برای ابتلا به انواع بیماری ها مستعد کند. پس لازم است که پزشک مکمل های مناسبی را به شما معرفی کند تا به این طریق کمبود مواد ضروری بدن خود را جبران کنید.

به حفظ سلامتی خود بیشتر بپردازید:

 تنهایی از عواملی است که این اختلال را تشدید می‌کند پس از دوستان و خانواده ی خود فاصله نگیرید و فراموش نکنید که سلامتی شما برای آنان بسیار مهم است. به خودتان بیشتر اهمیت بدهید از کنترل کردن مداوم وزن خود و یا نگاه کردن منتقدانه به ظاهر خود در آیینه خودداری کنید. مطمئن باشید با لین راهکارهای نه چندان سخت پس از مدتی بسیاری از عادات غلط خود را ترک خواهید کرد.  از ورزش های سخت و نادرست به منظور از دست دادن کالری اضافی و کاهش وزن جدا بپرهیزید. شما می توانید با یک متخصص امور ورزشی در این مورد مشورت کنید و یک روش صحیح را انتخاب کنید.  اصلا به فکر پیروی از یک رژیم سخت غذایی و یا حذف وعده های غذایی خود نباشید، شما با این کار لطمات جبران ناپذیری به سلامتی و جسم خود وارد می کنید که ممکن است تا پایان عمر عواقب آن گریبانگیر تان شود. به دنبال سرگرمی‌ها ی نشاط آور در جمع خانواده و دوستان باشید تا افکار وسوسه انگیز پرخوری  از ذهن شما دور شوند. دنبال راهکارهایی باشید که اعتماد به نفس شما را افزایش دهند. گروه های حمایتی را پیدا کنید که مثل شما دچار اختلال پرخوری عصبی هستند بارقرار گرفتن در جمع آنها می توانید راه های جدیدی برای درمان این اختلال بیابید. اگر فرزند دلبند شما مبتلا به اختلال پرخوری عصبی شده است خودتان را سرزنش نکنید زیرا بوجود آمدن این اختلال دلایل زیادی دارد پس به جای تاسف خوردن به فکر چاره باشید، راه هایی پیدا کنید که بتوانید به فرزند خود در رفع این اختلال کمک کنید. از یک برنامه ریزی منظم برای ساعات غذا خوردن استفاده کنید تا میل به غذا خوردن را در فرزندتان کاهش دهید .هرگز او را سرزنش نکنید.  یک تصویر واضح از بدنی سالم در ذهن فرزندان خود ایجاد کنید.

 

 

 

 

برچسب ها: پرخوری عصبی

افزودن نظر