مچ بند پا چه نقشی در بهبود مچ درد دارد

نویسنده تیم تولید محتوا 1397/12/13 0 نظر ارتوپدی,

مچ بند پا چه نقشی در بهبود مچ درد دارد؟

احتمالا تا به حال دیده‌اید که ورزشکاران یا اشخاصی که در پارک ها می‌دوند، از این مچ بندهای پا پوشیده‌اند. شاید با خود فکر کرده‌اید که آیا واقعاً این مچ بندها فایده‌ای هم دارند یا اینکه آیا حقیقتاً مچ بند پا تاثیری در مچ درد دارد یا خیر! این سوال از متخصصین و فیزیوتراپیست‌ها پرسیده می‌شود که مچ بند پا چه تاثیری دارد!

بیشتر مواقع افراد می‌خواهند بدانند که این مچ بندها چگونه کار می‌کنند و اصولا آیا برای عارضه شان و درد مچ پا مناسب است یا خیر!

 

در این مطلب تصمیم داریم که به مچ بند پا بپردازیم و بگوییم که چگونه می‌تواند برای شما مفید واقع شده و در برطرف کردن چه عوارضی تاثیر دارد. برای این که واقعاً بدانید استفاده از مچ بند پا و جوراب‌های طبی چگونه کار می‌کنند، باید اطلاعاتی کلی درباره جریان یافتن خون در بدن داشته باشید. قلب ما خون حاوی اکسیژن را از طریق رگ ها و شاهرگ ها به عضلات درحال کارمان پمپاژ می‌کند.

به محضی که سلول ها، از اکسیژن و دیگر مواد موجود در خون تغذیه می‌کنند، خون عاری از اکسیژن به همراه لاکتیک اسید و دیگر مواد استفاده شده به رگ ها وارد می‌شود تا دوباره به قلب بازگردند. به محضی که خون به قلب برگشت، از طریق شش ها حاوی اکسیژن شده و همین چرخه دوباره تکرار می‌شود برای انجام دادن فعالیت های روزمره، لازم است که خون انتقال یافته به عضلات حاوی اکسیژن باشد. سلول‌ها هر چه بیشتر اکسیژن دریافت کنند، عملکرد بهتری نیز خواهند داشت. در حین ورزش کردن، بدن ما لاکتیک اسید را به عنوان یک ماده مصرف شده، تولید می‌کند. در صورتی که لاکتیک اسید از عضلات ما خارج نشود، می‌تواند منجر به درد و کاهش توانایی شود.یکی دیگر از فاکتورهای کاهش توانایی، کوفتگی می‌باشد.

 

مچ بند پا

لرزش عضلات و ماهیچه‌ها در حین انجام فعالیت‌های فیزیکی می‌تواند منجر به کوفتگی گردد. تصور کنید که تا چه اندازه ضربه و لرزش به عضلات ما در حین دویدن وارد می شود. به مرور زمان، این لرزش های کوچک عضلات بیشتر شده و در نهایت موجب احساس کوفتگی در پاها می‌شود. حال که فهمیدیم خون و عضلات ما در حال دویدن، چه وضعیتی دارند، اجازه دهید راجع به این صحبت کنیم که استفاده از مچ بند پا چگونه به کل بدن کمک می‌کند. جوراب‌ها و مچ بندهای پا، نوعی فشار تدریجی را وارد می‌کند که به این معنیست که در ابتدا فشار بر روی پا و قوزک پا خیلی بیشتر بوده و به محض حرکت کردن فشار را از روی ساق و مچ پا برمی‌دارد و آن را کاهش می‌دهد. این نوع از فشاری که مچ بندها ایجاد می‌کنند، قادر است که با اثرات جاذبه زمین مبارزه کرده و به بدن کمک می کند تا خون خالی از اکسیژن را به قلب برگرداند.

 

مطالعات اخیر نشان می‌دهد که با سطح مطلوبی از فشرده سازی از طریق این مچ بندها، دیواره‌های عروق گسترش یافته و خون جریان یافته از آن ها نیز افزایش پیدا می‌کند. با استفاده از این مچ بندهای پا، جریان خون در عروق تا 40 درصد در حین فعالیت و 30 درصد در حین استراحت افزایش یافته می‌یابد. این مسئله به آن معنی است که اکسیژن و مواد طبیعی بیشتری در کل بدن جریان خواهد داشت. از سوی دیگر، دیوارهای عروق در اثر فشار، منقبض شده که همین مسئله به افزایش سرعت جریان خون از آن ها کمک می کند.

 

افزایش سرعت جریان خون در عروق به این معنی است که خون خالی از اکسیژن و حاوی لاکتیک اسید با سرعت بیشتری به قلب بازگشته و این مسئله بدان معنیست که نیاز به استراحت و هم چنین گرفتگی عضلات نیز کمتر خواهد شد. این مچ بندها هم چنین لرزش عضلات را در حین راه رفتن و دویدن کنترل می‌کنند و به این ترتیب از بروز کوفتگی جلوگیری به عمل می‌آورند. اگر بخواهیم به طور خلاصه منافع استفاده از مچ بند پا را برشمریم به موارد زیر باید اشاره کرد:

  • بهبود عملکرد بدن در از طریق افزایش جریان خون
  • کاهش نیاز به استراحت در حین فعالیت
  • کاهش گرفتگی و درد عضلات
  • کاهش کوفتگی

 

پس می‌توان گفت که مچ بند پا برای درد مچ پا، انقباض عضلات و گرفتگی تاندون آشیل مناسب است؟ در پاسخ باید بگوییم بله. اگرچه باید ذکر کنیم که اگر تنها کاری که برای درمان آسیب‌ها و صدماتی که به پایتان وارد شده، انجام می‌دهید این است که مچ بند پا بپوشید، درد شما را درمان نخواهند کرد. برای تمام صدمات و آسیب‌هایی که می‌بینید باید به پزشک مراجعه کرد تا علت اصلی آن مشخص گردد. پوشیدن مچ بند پا باعث می‌شود که در حیت بهبود و ریکاوری احساس بهتری داشته باشید که و هم چنین از بروز آسیب هایی در آینده نیز جلوگیری خواهد کرد. استراحت مناسب، ماساژ، ورزش های کششی و قدرتی، و پیشرفت در آن‌ها می‌تواند در بهبود یافتن آسیب های پا مفید و موثر باشند.

 

اگر آسیب ندیده‌اید چه! آیا باز هم می‌شود از این مچ بندها استفاده کرد؟ قطعا پاسخ مثبت است! استفاده از این مچ بندها، جریان خون را در بدن شما افزایش داده و به این ترتیب عملکرد فیزیکی شما را بهتر خواهد کرد و هم چنین از بروز کوفتگی در عضلات نیز پیشگیری به عمل می‌آورد. هم چنین به شما کمک می‌کند که سریع تر بهبود پیدا کرده و این مسئله به این معنیست که برای جلسات بعدی ورزشتان، آماده هستید که سخت تر و بیشتر کار کنید.

 

آیا پوشیدن جوراب نیز لازم است؟ پاسخ به این سوال به چندین فاکتور بستگی دارد. در صورتی قوزک، آشیل پا یا کف پایتان آسیب دیده باشد، شاید بخواهید که از جوراب استفاده کرده تا جای آسیب را بپوشانید. فاکتور دیگر این است که می‌خواهید چه نوع جورابی را بپوشید. اگر یک جفت جوراب مناسب دارید که بدون آن نمی‌توانید بدوید، می‌توانید روی مچ بند پا آن‌ها را نیز بپوشید.

 

اگر تصمیم دارید که از مچ بند پا برای مدت های طولانی استفاده کنید، باید روی آن جوراب نیز بپوشید. خاطرتان هست که گفتیم این مچ بندها چگونه روی جاذبه زمین تاثیر می گذارند؟ احتمالا هیچگونه تمایلی ندارید که به علت این که جریان خون نمی‌تواند از میان تنگی جوراب عبور کند، در نهایت دچار تورم شوید. هم چنین پوشیدن مچ بند پا، پاها و قوزکتان را خوش فرم نگه می‌دارد. فرقی نمی‌کند که می‌خواهید از این مچ بند پاها در کجا استفاده کنید. چه به خاطر پیشگیری از درد باشد و چه بهبود یافتن سریع تر، در هر حال استفاده از آن‌ها می‌تواند کمک‌های شایانی به شما کند.

برچسب ها: مچ بند پا

افزودن نظر