گوشی پزشکی

گوشی پزشکی وسیلهای پزشکی آکوستیک برای گوش دادن به صداهای داخلی بدن انسان و یا حیوان است. به طور کلی این وسیله پزشکی دارای یک دیسک کوچک تشدید کننده صدا است که بر روی پوست بدن قرار می‌گیرد که توسط دو لوله متصل به دو گوشی، صداها را منتقل می‌کند.
از یک گوشی پزشکی می‌توان به منظور گوش دادن به صداهای ایجاد شده از قلب، ریه‌ها، روده‌ها و همچنین جریان خون در شریان‌ها و رگ‌ها استفاده کرد.
با گوشی پزشکی یا با نام علمی آن، استِتوسکوپ (Stethoscope) می‌توان صداهای داخلی و ضعیف قسمت‌های مختلف بدن را تقویت کرد و بدون آنکه لازم باشد پزشک سر خود را روی شکم یا سینه بیمار بگذارد معاینات لازم را انجام دهد.
از آنجا که تجهیزات پزشکی به کمک انسان آمده است تا تشخیص بیماریهای مرتبط با انسان را آسان کند، از این رو بدیهی است که گوشی پزشکی نیز نقش اساسی در تشخیص بیماریهای انسان از جمله قلب را دارد. صداهای شنیده شده از قلب و اندامهای اطراف آن میتواند در پیدا کردن بیماریهای خاص قلبی کمک کند.
در اوایل دهه 1080 و قبل از پیدایش این وسیله، پزشکان اغلب معاینات خود را با استفاده از تکنیکهای لوازم ضربی و بیداری فوری فرد انجام میدادند. در این زمان پزشکان گوش خود را مستقیماً بر روی قلب بیمار قرار میدادند تا صداهای داخلی قلب را بشنوند. ادامه مطلب

Showing 1–12 of 31 results