نبولایزر

نبولایزر

نبولایزر چیست ؟


 نبولایزر وسیله ای برای رساندن دارو از طریق استنشاق به قسمت های مختلف دستگاه تنفس است  این درمان بخصوص در وضعیت‌هایی مانند آسم و برونشیت شدید بسیار مؤثر هستند و به دلیل سریع بودن تأثیر دارو و جلوگیری از تأثیر دارو بر بافتهای دیگر بدن بسیار مورد توجه می ‌باشد ، یکی از مهمترین قسمت های دستگاه تنفسی در بدن هر انسان ریه است. همه ما می دانیم کار اصلی ریه در بدن تامین اکسیژن مورد نیاز و تبدیل آن به دی اکسید کربن می باشد. اگر دستگاه تنفسی و یا ریه دچار بیماری هایی مانند آسم ، فیبروز سیستیک ، آمیفیزم و ... شود درمان آن بر عهده نبولایزر است.

موارد استفاده از نبولایزر تراپی:

آسم، COPD بیماری انسدادی مزمن ریه ، فیبروز کیستیک، سایر بیماری های مزمن و التهابی ریه

نکته قابل توجه آن که نبولایزرها هم در در بیمارستان  و هم در منزل استفاده می شود.اغلب نبولایزرها  پنوماتیک (فعال شده توسط هوای فشرده) یا اولتراسونیک هستند. هر دو روش ذرات مرطوب آب را برای نشاندن داروها در ریه ها ایجاد می کنند. نبولایزر گرمایی ، ذرات آب گرم شده برای بیمارانی است که با اراده خود تنفس می کنند ، فراهم می کند برخی بیماران با تنفس هوای سرد اسپاسم برونشی پیدا می کنند و هوا یا اکسیژن تنفسی آنها باید  گرم شود.

عملکرد دستگاه نبولایزر 

روش کار این دستگاه  بدین گونه می باشد: ابتدا آب را به ذرات بسیار ریزی تقسیم می کند. این عمل توسط اکسیژن فشرده شده موجود در کمپرس هوا انجام می شود. این گاز که ترکیبی از اکسیژن و آب است با فشار بسیار زیادی از بالای یک لوله مویین عبور می کند در این صورت محلول دارو از لوله بالا می آید و ازقسمت انتهایی به بیمار میرسد.

انواع نبولایزرها

نبولایزرها به دو گروه کلی الکتریکال و مکانیکال  تقسیم می شوند

تکنولوژی مش کپ  : به اندازه 2 تا 6 میکرون باید کوچک شود تا تاثیر خود را بر برونشیول ها بزارد.

نوماتیک (فعال شده توسط هوای فشرده): این اجزاء باید به اندازه‌های حداقل ۵ تا ۱۰میکرون تبدیل شوند تا  ذرات نبولایز شده دارو به برونشیول‌ها را برساند.

اولتراسونیک : کوچک شدن اندازه ذرات دارو بستگی به نوع دارو و جایگاه اثر آن‌ها خواهد داشت درصورتیکه این دارو به ذرات حدود نیم تا ۲ میکرون تبدیل شوند بر آلوئولها اثر خواهند گذاشت.


نمایش:
مرتب کردن بر اساس:

نبولایزر اولتراسونیک402B

دستگاههای  قدرتمند و قابل اطمینان برای مصرف داروهایی که باید از طریق ریه جذب شوند و در 2 مدل او..

921,000 تومان

نبولایزر کمپرسوری 403B

دستگاههای  قدرتمند و قابل اطمینان برای مصرف داروهایی که باید از طریق ریه جذب شوند و در 2 مدل او..

398,000 تومان