فشار خون چیست؟

فشار خون چیست

یکی از مشکلاتی که در سطح دنیا در بین خطرناک ترین بیماری ها قرار می گیرد، مشکل فشار خون بالا است. فشار خون بالا تا آخرین مراحل خود معمولا هیچ نشانه خاصی از خودش نشان نمی دهد و به همین دلیل به مرگ خاموش یا کشنده خاموش معروف شده است. اگر بخواهیم در مقابل فشار خون بالا از خود مقاومت بیشتری نشان بدهیم، در واقع هیچ راه فراری وجود ندارد.

تنها راه مقابله با فشار خون بالا این است که بتوانیم از قبل در مورد آن آگاه شده و اطلاعات خود را در مورد فشار خون، مضرات آن، پیشگیری از آن و درمان مشکلات مربوط به آن بالا برده و در نهایت خطرات ناشی از این مشکل را به طور محسوسی کاهش دهیم.

فشار خون در اصل به فشار وارد شده به رگ ها در هنگام عبور جریان خون گفته می شود و اگر این مقدار از عدد ثابتی بالاتر برود نشان دهنده مشکل فشار خون بالا است.
ممکن است شما در حال استراحت بوده ولی استرس زیادی داشته باشید و یا چند دقیقه ای به صورت مستمر حرکات ورزشی انجام دهید.

در این صورت کاملا طبیعی است که فشار خون شما بالاتر از سطح عادی قرار بگیرد. اما برای بیشتر افرادی که به مشکل فشار خون بالا گرفتار شده اند، حتی در حالتی که کاملا ریلکس بوده و به چیز خاصی فکر نمی کنند فشار خون آن ها بالا می باشد. که این مسئله در صورت ادامه دار شدن می تواند مشکلات به شدت جدی تری را برای فرد ایجاد نماید.

همه این مسائل در اصل به اهمیت اطلاعات در مورد فشار خون اشاره دارد که در ادامه سعی می کنیم به صورت دقیق تری نکات مربوط به این مسئله را بررسی نماییم.

نشانه های فشار خون بالا چیست؟

با توجه به آن که فشار خون؛ خود به دو قسمت فشار خون سیاستولی و دیاستولی تقسیم می شود، اولین نشانه در فشار خون بالا این است که این فشارها از اعداد مجاز خود تجاوز کنند. فشار خون سیاستولی بالای ۱۸۰ میلی متر جیوه و فشار خون دیاستولی بالای ۱۱۰ میلی متر جیوه نشان دهنده بیماری یا مشکل فشار خون هستند.

البته این اعداد فقط به کمک فشارسنج های مخصوص مانند فشارسنج عقربه ای یا فشارسنج دیجیتالی به دست می آیند که به طور معمولی برای افراد با سابقه بیماری خانوادگی در زمینه فشار خون این اندازه گیری باید به صورت مرتب هر ۲ روز یک بار انجام شود.

برای افرادی که به مشکل فشار خون مبتلا شده اند نیز هر روز این فشار باید به صورت دقیق مورد بررسی قرار گرفته و اندازه گیری شود. اما فشار خون نشانه های دیگری نیز دارد که برخی از آن ها نشانه های زیر هستند:

  • خون دماغ شدن یا خونریزی بینی به صورت متوالی
  • سردردهای شدید در بیشتر قسمت های سر
  • سرگیجه های کوتاه مدت اما مستمر
  • احساس پریشانی و استرس بالا
  • سرخ شدن صورت و چشم ها
  • داغ شدن نواحی صورت و پیشانی فرد
  • تنگی نفس و به خس خس افتادن سینه

این علائم ممکن است در همه افراد به صورت یک جا دیده نشود. به علاوه آن که نشانه های گفته شده برای بسیاری از بیماری های دیگر نیز به صورت جداگانه در بین علائم و نشانه های آن بیماری قرار می گیرند. به همین دلیل است که تشخیص فشار خون با دیدن علائمی مانند این ها کار ساده ای نیست و بیشتر باید روی میزان دقیق فشار خون در سطح میلی متر جیوه به کمک فشارسنج های مختلف توجه داشته باشیم.


بیشتر بدانیم: علائم، علت و درمان فشار خون بالا


عوامل تشدید کننده فشار خون

نادیده گرفتن فشار خون

یکی از دلایلی که می تواند فشار خون را به صورت ناگهانی بالاتر برده و حتی فرد را به مرگ نزدیک کند، بی توجهی به این مشکل است. اگر شخصی بداند که به مشکل فشار خون بالا دچار شده است باید خیلی محتاط تر و دست به عصا تر از گذشته در بسیاری از مسائل رفتار کند. اگر این اتفاق صورت نگیرد فشار خون نیز به صورت صعودی بالا رفته و مشکلات به شدت ناگوارتری را برای فرد به همراه خواهد داشت.

کسی که فشار خون بالا دارد باید همیشه به دنبال خود دستگاه فشارسنج داشته باشد و زمان هایی که احساس می کند فشارش بالاتر رفته است، فورا با اندازه گیری فشار خون خود راه چاره ای برای پایین آوردن آن بیاندیشد.

سیگار کشیدن

با استعمال دخانیات مختلف از جمله سیگار نیز فشار خون با تغییراتی همراه می شود. این تغییرات معمولا به صورت افزایشی بوده و فشار خون فرد مصرف کننده را به شدت بالا می برد. دلیل این موضوع به پلاک های تولید شده توسط دود سیگار بر می گردد. این پلاک ها مانند مواد چسبنده ای به دیواره های رگ می چسبند و یا در مواردی در برخی از قسمت های رگ رسوب می کنند. همین موضوع دلیل اصلی ایجاد فشار خون بالا به هنگام عبور خون از شریان های اصلی و فرعی می شود.

چاقی و اضافه وزن

اضافه وزن زیاد به تنهایی یک عامل ایجاد کننده فشار خون بالا خواهد بود. حال آن که اگر کسی به مشکل فشار خون مبتلا شده است و وزن خود را نیز کنترل نمی کند، قطعا خودش را برای خطرات بسیار جدی تر که در اثر نادیده گرفتن وزن بیش از حد ایجاد شده آماده کرده است. در اصل اضافه وزن نیاز به خون رسانی بیشتری در سطح بدن دارد.

قلب نیز به طور هوشمندانه این میزان خون را محاسبه کرده و برای قسمت های مختلف بدن ارسال می کند. با چاقی بیش از حد بدن برای ارسال مقدار زیادی خون به تمام بخش های نیازمند اکسیژن، فشار بیش از حدی به قلب و در نتیجه شریان های اصلی خون رسانی وارد می شود. این موضوع فشار خون را به حد غیر قابل تصوری بالا می برد.

مصرف بیش از حد نمک

نمک طعام شامل مقدار زیادی سدیم است. سدیم می تواند باعث جمع شدن یا احتباس مایعات در رگ های بدن شود. احتباس مایعات نیز عاملی تاثیر گذار در ایجاد فشار خون بالا می باشد. زمانی که رگ ها و شریان های مرتبط با خون رسانی با انقباض بیش از حد رو به رو شوند، به هر حال خون مجبور است به هر شیوه ای از آن ها عبور کند که این کار فشار بسیار بالایی به جداره های مربوطه وارد می نماید.

به همین دلیل فشار خون فرد بالا رفته و علائم فشار خون در وی ظاهر می گردد. اگر مشکل فشار خون در فردی وجود نداشته و به دنبال کنترل این مسئله است باید میزان مصرف سدیم خود را به صورت روزانه در حدود ۲۰۰۰ هزار میلی گرم قرار دهد.

بارداری و زایمان

بارداری یکی از موضوعاتی است که به شکل کاملا طبیعی باعث ایجاد فشار خون بالا در زنان می شود. شایع بودن و اهمیت این مسئله به حدی بالاست که تقریبا همه پزشکان فشار خون بارداری را یک فشار خون مجزا از سایر مدل های فشار خون بالا می دانند و برای درمان آن روش های متفاوتی ارائه می کنند. ممکن است مادر قبل از بارداری هیچ مشکلی با فشار خون طبیعی خود نداشته باشد ولی به محض ورود به دوره حاملگی فشار خون او به صورت غیر قابل کنترلی بالا برود.

دو عامل اضافه وزن و کم تحرکی که خودشان عوامل تشدید کننده فشار خون بالا هستند به صورت همزمان در دوره بارداری دیده می شوند. از طرفی برای زنانی که اولین بارداری خود را تجربه می کنند و زنانی که جنین دو یا چند قلو در رحم دارند، فشار خون بالا با احتمال بسیار بیشتری رخ خواهد داد.

تیم تحریریه
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *